Krásné, zdravé a lesklé vlasy – to je sen žen i mužů. Bohužel mnoho lidí ztrácí vlasy kvůli nemocem, hormonálním problémům, genetické predispozici nebo stárnutí. To je většinou velmi obtížná a trapná situace. Na pomoc přicházejí paruky, které mnoho lidí vnímá jako něco umělého a ne přirozeně vypadajícího. V průběhu let však došlo k velkým změnám ve vzhledu, kvalitě a materiálech používaných k výrobě paruk.

Jít do obchodu

Paruky tehdy a dnes

Dá se říci, že paruky provázely lidi odjakživa. Už staří Egypťané si holili hlavy tak, že jejich přirozené vlasy nahrazovali parukami a dělali to především z estetických důvodů, ale také proto, aby je chránili před slunečními paprsky. K jejich výrobě byly použity jak přírodní vlasy, tak vlákna vlny a palmových listů. V Egyptě byla paruka znakem vysokého společenského postavení. Velikost paruk spadá do 16. a 17. století, ale největší oblibu si získaly v 18. století díky Ludvíku XVI. V těch dobách paruky svědčily o bohatství majitele a jeho postavení ve společnosti. V 18. století v Britském impériu byly paruky důležitým prvkem kostýmů právníků, soudců a vysokého kléru. Navíc v Britském impériu byly kromě paruk z přírodních a syntetických vlasů běžné také paruky z koňských žíní.

V dnešní době se paruky nosí především ze zdravotních a estetických důvodů, například při vypadávání vlasů v důsledku různých nemocí nebo genetických dispozic. Velmi často však kromě zdravotních důvodů paruky používají umělci vystupující na jevišti, jsou to prvky kostýmů na kostýmních plesech nebo tematických akcích.

Krátká blonďatá syntetická paruka v ombre

Krátká blonďatá syntetická paruka v ombre

Syntetické nebo přírodní paruky?

Když stojíme před volbou koupě paruky, často vyvstává otázka, co si vybrat – syntetické nebo přírodní paruky? Nepopiratelnou výhodou syntetických paruk je jejich cena – jsou mnohem levnější než paruky z přírodních vlasů. Bohužel mají i své nevýhody – jejich hlavní nevýhodou je odolnost. Syntetické paruky bohužel nejsou slavné svou odolností, navíc jsou náchylné k zamotávání a žmolkování. Paruky z přírodních vlasů jsou pověstné svou odolností, kvalitním zpracováním a lepším vzhledem – vypadají mnohem více jako přírodní vlasy, pramínky se necuchají a nežmolkují. Paruka z přírodních vlasů se navíc mnohem snadněji upravuje.

Pokud však chceme vypadat co nejpřirozeněji, měli bychom zvolit přírodní vlasovou paruku. Velkou výhodou těchto paruk je fakt, že jsou náchylné k různým typům stylingu – rovnání, kulmování a dokonce i jemné barvení a stříhání. Syntetické paruky nejsou vzhledem k použitým materiálům vhodné pro vysokoteplotní styling a nelze je barvit.

Z jakých materiálů jsou syntetické paruky?

V současnosti je nejoblíbenějším materiálem na trhu kanekalon, ale kromě toho existuje ještě pár materiálů používaných k výrobě syntetických paruk. Tyto jsou:

 • Modakryl – syntetický materiál skládající se z akrylu a polymerů. Jeho největší předností je odolnost, měkkost a zachování přirozeného tvaru po vyprání. Navíc dokonale napodobuje přirozený vzhled vlasů, rychle schne, snadno se upravuje a nebledne vlivem UV záření,
 • Futura Fiber – jedná se o syntetické vlákno s velmi vysokou úrovní pevnosti, podobné přírodním vlasům. Tento materiál je velmi odolný vůči vysokým teplotám, takže je vhodný pro všechny styly – i ty s použitím žehličky nebo kulmy, paruky z tohoto materiálu se však nedoporučuje barvit,
 • Ultima Fiber – jedná se o syntetický materiál, který je svým vzhledem nejblíže přírodním vlasům. V praxi není možné rozeznat paruku z vláken ultima vlákna od paruky z přírodních vlasů, protože jsou si na pohled i na dotek velmi podobné,
 • Kanekalon – syntetický materiál nejčastěji používaný při výrobě paruk. Vypadá jako přírodní vlas a jeho výhodou je vysoká odolnost proti slunečnímu záření a mechanickému poškození. Mnoho zákazníků volí paruky z tohoto materiálu, protože dokonale imituje přirozený vzhled vlasů a navíc jsou paruky z kanekalonu levnější než paruky z přírodních vlasů.

Syntetické paruky, přestože dokonale napodobují přirozený vzhled vlasů a jsou mnohem levnější než paruky přírodní, jsou také méně odolné, a tedy – je potřeba je častěji vyměňovat. Obvykle po 1 roce byste měli syntetickou paruku vyměnit za novou. U přírodních paruk je jejich životnost i několik let.

Jak vybrat paruku?

Pokud jsme se již rozhodli, jaký typ paruky zvolit – z přírodních nebo syntetických vlasů, je na čase vybrat její barvu a délku. Nejlepší je vybrat si paruku, ve které se cítíte nejpohodlněji, ale platí nepsané pravidlo zvolit daný účes k tvaru vašeho obličeje. Existuje několik tvarů obličeje:

 • Kulatá – v tomto případě je nejlepší zvolit paruku, která nám zeštíhlí a prodlouží obličej. Paruce s jemnými třásněmi bude vypadat dobře,
 • Čtvercová – zde bude dobře fungovat paruka se stínovanými prameny nebo rovnou třásněmi,
 • Oválný tvar – paruky v délce po ramena jsou skvělé pro tento tvar obličeje,
 • Dlouhý – nejlepší účes pro tento tvar obličeje budou volné, měkké a rovné prameny vlasů,
 • Ve tvaru srdce – K tomuto tvaru obličeje se hodí prakticky jakýkoli typ účesu.

Syntetická paruka vs přírodní paruka – cena

Ceny paruk ze syntetických a přírodních vlasů se velmi liší. Tento rozdíl je způsoben použitými materiály a jak víte, přírodní vlasy jsou mnohem dražší než syntetická vlákna používaná k výrobě paruk.

Ceny syntetických paruk se pohybují od 300 PLN do 1 600 PLN, zatímco přírodní paruky stojí mezi 2 500 PLN a dokonce 5 000-6 000 PLN. Ceny přírodních paruk se odvíjejí především od typu vlasů použitých k jejich výrobě, délce a zda se jednalo o strojovou nebo ruční výrobu.

Jak se mám starat o svou paruku?

Paruka, stejně jako přírodní vlasy, vyžaduje každodenní péči. Paruku je třeba jemně kartáčovat a před nošením ji dobře nastříkat speciální mlhou, díky které nebudou vlasy přehnaně statické. Syntetickou paruku nelze prát příliš často – nejlépe každé 2 týdny (a alespoň jednou měsíčně) specializovaným šamponem. Po umytí paruku jemně osušte ručníkem a poté nechte uschnout při pokojové teplotě. Určitě si mokrou paruku nečesejte! Po zaschnutí na ni stačí položit prsty a paruka by se měla vrátit do původního tvaru. Přírodní paruka vyžaduje častější čištění – v průměru jednou až dvakrát týdně. Přírodní paruku pereme a sušíme stejně jako v případě syntetických paruk.

Kde koupit paruku?

Syntetické paruky se liší délkou, barvou, zpracováním i materiály použitými při jejich výrobě. Paruky můžeme koupit na mnoha místech, včetně internetu, lékařských prodejen a parukových salonů. Kde je nejlepší koupit paruku?

Specializovaný obchod s parukami bude vaší nejlepší volbou. V prodejnách specializovaných na prodej tohoto typu výrobků je největší výběr paruk, jejich barev a délek. Tyto obchody navíc poskytují možnost zakoupit paruky pro lidi, kteří chtějí změnit svůj vzhled „na chvíli“ a pro lidi, kteří si paruku plánují pořídit dlouhodobě z důvodu vypadávání vlasů v důsledku progresivního onemocnění nebo stárnutí. organismus. Kromě paruk nabízí specializovaná prodejna doplňky a produkty pro péči o paruky, jako jsou šampony, kondicionéry a balzámy, ale také kartáče a hřebeny. Ve specializovaných prodejnách navíc můžeme počítat s odborným poradenstvím a pomocí.

Jedním ze specializovaných míst je obchod s parukami Tanieperuki.pl. Tento obchod má obrovský výběr evropských paruk z přírodních vlasů, syntetického kanekalonu a umělých materiálů a vysoce kvalitní paruky ze směsi přírodních a syntetických vlasů.

péče o syntetické paruky

péče o syntetické paruky

Druhy paruk

Existují tři hlavní typy paruk:

 • Paruky ze syntetických vlasů – Jedná se o poměrně levné paruky a obvykle se pořizují na příležitostné nošení. Do této skupiny patří i paruky, které mohou nosit lidé, kteří v důsledku progresivního onemocnění nebo stárnutí přišli o vlasy – jedná se o tzv. vysoce kvalitní syntetické paruky z kanekalonu, který do značné míry napodobuje vzhled i chování lidské vlasy,
 • paruky ze smíšených vlasů – jedná se o paruky, které jsou levnější náhradou oproti 100% přírodním parukám. Jsou levnější než paruky z přírodních vlasů a velmi dobře napodobují svůj vzhled,
 • přírodní paruky – nejdražší paruky na trhu. Jsou skvělou volbou pro lidi, kterým záleží na co nejpřirozenějším vzhledu a kvalitním zpracování.

Barvení a stříhání paruk

Umíš stříhat a barvit paruky? Každý typ paruky je vhodný ke stříhání, ale měl by jej provádět zkušený a profesionální člověk. Barvení syntetických paruk se nedoporučuje, protože může vést k nenapravitelnému poškození paruky. U paruk z přírodních vlasů je možné vlasy lehce natónovat, nicméně doporučujeme takové úpravy provést zkušeným kadeřníkem.

Stručně řečeno, paruka je z definice pokrývka hlavy, obvykle ve formě propracovaného účesu. V praxi je to ale pro mnoho lidí způsob, jak se zbavit komplexů a zlepšit kvalitu života. Pamatujme ale také na to, že jej může využívat mnoho lidí jako formu sebevyjádření, krátkodobé změny image.

Syntetické paruky na míru vašim potřebám

Vysoká kvalita, nízké ceny, rychlé dodání

Jít do obchodu